Čitalački izazov “15 po 15”: cijela Hrvatska čita djeci

U okviru nacionalnog programa čitanja djeci od najranije dobi “Rođeni za čitanje” organiziran je čitalački izazov “15 po 15” kojim se nastojalo utjecati na stvaranje rutine čitanja kod djece. Roditelji, odgojitelji, knjižnice i svi zainteresirani koji rade s djecom su tijekom 15 uzastopnih dana 15 minuta čitali djeci.

Zašto baš 15 minuta?

Zato što najnovija istraživanja pokazuju da čitanje od samo 15 minuta dnevno oblikuje dječji svijet i otvara vrata znatiželji, razvoju jezika i bliskosti. Do treće godine života, dijete kojem se svakodnevno čita može čuti i do 30 milijuna riječi više od vršnjaka kojima se ne čita. No nije riječ samo o količini, već i o kvaliteti jezika, izraza i strukture rečenica. Bogatiji rječnik otvara vrata razumijevanju, učenju i samostalnosti. Djeca s bogatijim rječnikom lakše čitaju, bolje se snalaze u školi i rjeđe trebaju dodatnu podršku.

Iako su aktivnosti čitanja s djecom dio vrtićke svakodnevnice, naš vrtić se s veseljem uključio u opisani izazov. U izazov su bile uključene sve odgojno – obrazovne skupine, ukupno njih 20, u matičnom objektu u Ivancu i u područnom odjeljenju u Radovanu. Na uključivanje u izazov su potaknuti i roditelji djece, a ostvarena je i suradnja s Gradskom knjižnicom Gustav Krklec Ivanec.

Uključivanjem u navedeni izazov podsjetili smo se da u svakodnevnici punoj obveza i ubrzanog tempa tih 15 minuta može postati najsnažniji trenutak dana – trenutak bliskosti i povezivanja.

Scroll to Top