NJEGA DJEČJE KOŽE TIJEKOM ZIMSKIH MJESECI

Suha koža je čest problem, posebice u zimskim mjesecima. Može se javiti izolirano ili kao simptom kožnih bolesti (atopijski dermatitis, psorijaza). Nerijetko se u djece, koja u većem dijelu godine imaju normalnu kožu, opaža u zimskim mjesecima pojava suhe kože.  Uslijed utjecaja okolišnih čimbenika, ponajprije hladnog vremena i vjetra vani, suhog zraka u zatvorenim prostorijama zbog centralnog grijanja i učestalog tuširanja vrućom vodom, dolazi do dehidracije kože.

Prvi znaci suhe kože su: svrbež, ljuštenje i zatezanje kože, iritacija, i ponekad pojava otočića suhe, zadebljane, crvene, ljuskave kože – ekcema. Osjeća se gubitak napetosti i punoće kože uz pojavu naboranosti. Na dodir suha koža može biti gruba.

Suhoća kože najranije se primijeti na prednjim stranama potkoljenica, na vanjskim stranama nadlaktica i na trupu u pojasnoj regiji.
Funkcija kože

Koža predstavlja barijeru između okoliša i unutrašnjosti organizma i sprječava ulazak mikroorganizama (virusi, bakterije, gljive). Druga bitna uloga kože je regulacija gubitka vode isparavanjem. Prirodne ovlaživače kože čini složena mješavina aminokiselina i soli. Kada je smanjena količina laktata, kalija, natrija i kloridnih iona u koži, smanjena je njezina vlažnost i elastičnost.

Kupanje i njega kože

Vruća voda isušuje kožu. Za umivanje, tuširanje, kupanje i pranje ruku preporučuje se koristiti uvijek mlaku vodu temperature 30-32 stupnja Celzijusa.  Dugotrajno kupanje/ tuširanje isušuje kožu te se preporučuje skratiti vrijeme provedeno u kadi/ pod tušem. Kupanje kod male djece u zimskim mjesecima prakticirati 2-3 puta tjedno. Kod kupanja u kadi preporučuje se korištenje uljnih kupki. Kod tuširanja koristiti ulja za tuširanje koji sadrže pantenol, nezasićene masne kiseline, bademovo ili zobeno ulje. Izbjegavati sapune i gelove za tuširanje. Vrlo je važno odmah nakon kupanja, unutar 3 minute, na  poluvlažnu kožu kružno utrljati hidratantnu kremu.

Ovlaživači zraka

Tijekom zimskih mjeseci, u sezoni centralnog grijanja dolazi do značajnog smanjenja postotka vlage u zraku (ispod 10 posto) što dovodi do isušivanja kože. Kako bi koža bila dovoljno hidrirana, potrebno je više od 30 posto vlage u zraku. Stoga se preporučuje ovlažiti zrak u prostorijama u kojim boravimo primjenom ovlaživača zraka ili postavljanjem vlažnih ručnika preko radijatora.

Njega lica,šaka i usana

U zimskim mjesecima vrlo je važna odgovarajuća njega lica i šaka. Djelovanjem hladnog zraka i vjetra s jedne strane i suhog zraka u grijanim prostorima s druge strane, koža ovih izloženih dijelova  postaje izrazito suha. Zimska njega suhe kože lica temelji se na primjeni masnijih krema. U njezi šaka je uz primjenu istovjetnih krema važno i nošenje pamučnih (nikako vunenih) rukavica.

Usne zahtijevaju posebnu njegu jer nemaju lojne žlijezde koje izlučuju esencijalne masti. Ujedno, usne zadržavaju manje vlage. Djelovanjem vjetra i hladnog zraka dolazi do pojave ispucalih usana. Nesvjesna reakcija na ispucale usne najčešće je oblizivanje. Oblizivanje usnice neće ih ovlažiti; nasuprot, dodatno će se isušiti.

U svakodnevnoj njezi ispucalih usana preporučuju se jednostavni balzami. Vazelin, shea maslac, pantenol, vitamin E su sastojci koji jako dobro i učinkovito vlaže usne. Balzami se trebaju nanositi više puta tokom dana.

Scroll to Top